Ucieczka niemieckich żołnierzy z kotła w Korsuniu to jedna z dramatyczniejszych historii wojennych. Gdy okazało się, że obszar na którym operują jest zbyt mały i jakiekolwiek zaopatrzenie z nieba w postaci amunicji, paliwa i żywności już do nich nie dotrze, Niemcy utworzyli dwie grupy po 14000 ludzi i w takim szyku wyruszyli w stronę Łysianki usiłując przebić się w kierunku wschodnim. Nie spodziewali się jednak, że idąc tym korytarzem natrafią na stanowiska obsadzone przez wojska rosyjskie. Tak relacjonują te wydarzenia świadkowie:

„Stanowiły dziwny widok, te dwie kolumny niemieckie próbujące się przebić. Każda wyglądała jak wielki, dziwaczny tłum. W szpicy i na flankach szli esesmani z brygady Wallonien i z dywizji Wiking w swych perłowoszarych mundurach. Znajdowali się w stosunkowo dobrej kondycji fizycznej. Wewnątrz tego trójkąta maszerowała hałastra obdartych żołnierzy zwykłej niemieckiej piechoty, będąca na ostatnich nogach. W środku tego tłumu widniało małe jądro złożone z oficerów. Ci wyglądali na stosunkowo dobrze odżywionych. Cała ta masa posuwała się na zachód dwoma równoległymi wąwozami. Wyruszyli o 4:00 rano, gdy było jeszcze całkowicie ciemno.”

Rosjanie wiedzieli dokładnie co i jak planują Niemcy dlatego przygotowali dla nich aż 5 linii wojsk. Dwie obsadzone przez piechotę kolejną przez artylerie a dwie ostatnie były zarezerwowane dla wojska pancerne oraz kawalerie.

ŻADNYCH JEŃCÓW – tak brzmiał rozkaz wydany przez dowódców armii czerwonej.

„Około godziny 6:00 rosyjska kawaleria i czołgi zaszarżowały na obie ciasno zbite kolumny. To była masakra, która trwała cztery godziny. Czołgi bezlitośnie polowały na rozproszonych Niemców, miażdżąc ich, gdy w panice gnali z powrotem do wąwozów. Ogień działowy ograniczono do minimum, aby uniknąć trafienia innych, działających w zwartych szykach pojazdów. Nie było czasu ani chęci, by brać jeńców. Gdy było po wszystkim na polu bitwy leżało 20 tyś zabitych Niemców.”

Tym, którym udało się przeżyć tą masakrę zbiegli wraz z dowódcą dywizji Wiking Herbertem Gille nad rzekę Gniłoj Tikicz, która w ów czasie miała jedynie 5 stopni Celsjusza oraz bardzo silny nurt. Nie było czasu na budowanie tratw czy innych prymitywnych środków przeprawy, gdyż na plecach mieli rosyjskie T-34, która nie pozwalały Niemcom złapać oddechu. Powodowało to, wiele dramatycznych sytuacji. Ludzie wskakiwali w lodowaty prąd rzeki, nawet ci, którzy nie potrafili pływać. Żołnierze byli tak zdesperowani, że nie zważali na cokolwiek, byle tylko pozostać przy życiu. Herbert Gille zaproponował, aby wejść do wody i połączyć ocalałych w łańcuch dzięki, któremu przedostaną się na drugi brzeg. Sam inicjator wszedł jako pierwszy do wody lecz mimo starań i determinacji łańcuch ten dwukrotnie przerwał się i wielu Niemców porwał silny nurt.

Oto krótki przebieg wydarzeń w, których wojska niemieckie poniosły ogromne straty. Dla dywizji Wiking była to najbardziej dotkliwa porażka, w której stracili najwięcej swych żołnierzy, również dlatego, że podczas ucieczki przyjęli na siebie cały impet uderzenia sowietów.

Kociol w Korsyniu

Fotografia przedstawia niemieckiego żołnierza, która podczas okrążenia przygotowywał niespodziankę dla sowieckich czołgów w postaci połączenia kilku głowic granatów ręcznych, umocowanych wokół granatu z trzonkiem, dawało potężną improwizowaną broń przeciwpancerną, o ile rzucający zdoła podejść wystarczająco blisko do nieprzyjacielskiego pojazdu.

Zolnierze kotle pod Korsuniem i Czerkasami

Powyżej : W kotle pod Korsuniem i Czerkasami w okrążeniu znalazło się 75000 żołnierzy niemieckich. Na zdjęciu kilku żołnierzy spośród pozostałych 35000 ludzi, którzy odrzucili wezwanie do poddania się.

Stanowisko lacznosci radiowej SS Westland

Stanowisko łączności radiowej, obsadzone przez ochotników z flamandzkiej części Belgii, służących w pułku SS Westland należącym do dywizji Wiking. Pułk brał udział w operacji wyrwania się kotła korsuńskiego.

Norweski podoficer, służący w niemieckiej dywizji Wiking

Norweski podoficer, służący w dywizji Wiking, najwyraźniej jest zadowolony z zimowego umundurowania, dostarczonego przez Luftwaffe samolotami JU-52 wojskom okrążonym w kotle pod Korsuniem i Czerkasami.

Część żołnierzy niemieckich wydostała się z kotła korsuńskiego

Choć część żołnierzy niemieckich wydostała się z kotła korsuńskiego, wielu innych trafiło do niewoli. Przyszłość widocznych na zdjęciu esesmanów była ponura. Jedynie nieliczni z nich ujrzeli ponownie Niemcy. Większość spędziła resztę życia w niewoli, w obozach zlokalizowanych głęboko na terytorium ZSRR.

Ciala zabitych członkow Waffen SS

W śniegach Rosji pozostały niezliczone ciała zabitych członków Waffen SS. Straty w samych poległych, nie licząc wziętych do niewoli, były ogromne. Niemcy straciły w Rosji zastępy najlepszych swoich żołnierzy, których zabrakło potem, gdy Hitler potrzebował ich do obrony Berlina.

Autor: Bartłomiej Marzec

Powiązany tekst: Apokalipsa pod Korsuniem

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.3/10 (22 votes cast)
 • Robert

  "Niemcy straciły w Rosji zastępy najlepszych swoich żołnierzy, których zabrakło potem, gdy byli najbardziej potrzebni."

  Czy coś się ostatnio zmieniło? Wydawało mi się, że wojnę wywołali Niemcy a SS uznano za organizację zbrodniczą…..Mój dziadek był więźniem nazistowskiego kacetu i chyba tego żalu nad SSmanami by nie zrozumiał

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • W tym stwierdzeniu nie ma żalu. Takie postawienie sprawy to nadinterpretacja.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 • Robert

  ???? Naprawdę nadinterpretacja? A tutaj druga perełka;

  "Przyszłość widocznych na zdjęciu esesmanów była ponura. Jedynie nieliczni z nich ujrzeli ponownie Niemcy. Większość spędziła resztę życia w niewoli, w obozach zlokalizowanych głęboko na terytorium ZSRR."

  Przypominam – mowa jest o żołnierzach nazistowskiej formacji uznanej za zbrodniczą. Wielu z nich nie marzyło o powrocie do Niemiec bo nie byli Niemcami tylko ochotnikami – faszystami i kolaborantami;Belgowie, Flamandowie, Szwedzi, Francuzi…. Może im pomnik postawić?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Przyszłość widocznych na zdjęciu humanistów była ponura. Jedynie nieliczni znaleźli zatrudnienie. Większość spędziła resztę życia w punktach szybkiej obsługi, tanich fast foodach zlokalizowanych w najodleglejszych zakątkach kraju.

   Ale dla pewności po prostu zapytam autora.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 • Bartłomiej Marzec

  Robert – uważasz, że każdy Niemiec to zbrodniarz wojenny i ludobójca ??. W takim razie nie czytałeś nic na ten temat. Nie jest to żadna stronniczość czy coś w tym stylu ani pisanie, że "Niemcy byli lepsi" nic z tych rzeczy. Jednak czytając na temat tego jak zostali wyszkoleni w jakich warunkach i kim byli przede wszystkim te stwierdzenie jest jak najbardziej uzasadnione. Opierając się na pisaniu artykułu opierałem się przede wszystkim na książkach, które zdążyłem przeczytać do tej pory. Ludobójstwo ze strony niemieckich żołnierzy jak i rosyjskich narastało wraz z wydłużającym się czasem trwania wojny gdzie początkowi ludzie wierzący w swoje ideały zostali później oszukani … żadnych barier, dodatkowe piętno odciśnięte przez odgórnie narzucone rozkazy uwierz mi miesiąc po miesiącu coraz bardziej dawały o sobie znać zwierzęce instynkty. Zwróć uwagę Robercie, że gdy teraz żyje Ci się dostanie jesteś dobrym człowiekiem jednak taka wojna potrafi zmienić każdego w obliczu strachu przed utratą życia. Polecam przeczytać jeszcze raz wyżej wymieniony fragment książki, który podałem masakry, której autorem byli ludzie – rosyjska armia. Wojna nigdy nie była jednostronna pamietaj.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Daniel

   Robert nie napisał o każdym Niemcu, ale o członkach SS na których żałowanie zdajesz się zdobywać.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 • Michał

  Lepszy Niemiec niż Rusek 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Naprawdę tak uważacie, szczególnie w kontekście JAKA armia wyzwoliła Polskę? NIe porównywałbym PRLu z Generalnym Gubernatorstwem…

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 • Robert

  Wojna to brudne zajęcie i większość osób w niej uczestniczących zajmuje się zabijaniem. Gdzie to niby napisałem, że wszyscy Niemcy byli zbrodniarzami??? Jak zaznaczył Daniel dziwi mnie ta troska o SSmanów. Po pierwsze to Niemcy byli w te wojnie agresorami, po drugie SS została uznana za organizację zbrodniczą i chyba nikt nie będzie podważał iż jej członkowie, także waffen-ss, takie zbrodnie popełnili. Waffen SSie była zwykłym wojskiem – co prawda od 1944 wcielana do jej jednostek także zwykłych poborowych ale generalnie trafiali tam ochotnicy, zdecydowani służyć Hitlerowi w jego misji. W przypadku jednostek złożonych z obywateli pobitych krajów jak Francja, Belgia, Holandia czy Norwegia śmiało można je nazywać kolaboracyjnymi…
  Wojska Hitlera poniosły straty w Rosji? Zawsze wydawała mi się, że to dobrze; III Rzesza posypała się w gruzy a ci którzy nie wrócili z Rosji nie mogli zostać wykorzystani w walkach z polską partyzantką, tłumieniu Powstania Warszawskiego itd.

  Wojna jest okrutna ale jeżeli mam kogoś żałować to z pewnością nie SSmanów

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Michał

   I dzięki porażce SSmanów do całej Polski zawitała Armia Czerwona i zrobiła czystki jakich Polska za Hitlera nie widziała.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Robert

    Naprawdę??? A mogę prosić jakieś konkrety? Rządy sowietów w Polsce bajką nie były ale nie ma co przesadzać Ile miast zrównali z ziemią sowieci, ile zorganizowali ulicznych egzekucji, ile pacyfikacji miast i wsi?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
   • stefan

    idio… geniusz z ciebie Michaelu

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 • Bartłomiej Marzec

  Owszem Robercie SS zostało uznane za organizacje zbrodniczą tego nikt nigdy nie będzie podważać jednak badając, czytając jak i analizując nie takie były początkowe założenia jak napisałem wyżej w propagandzie prowadzonej przez Niemieckie dowództwo zostali po prostu oszukani. Sami poborowi chcieli walczyć przeciwko bolszewizmowi w celu ochrony własnego kraju i rodzin a w większości przypadków wstępowali do służby w celach materialnych (sporo im obiecywali). To nie znaczy, że ktoś od razu miał podzielać Hitlerowskie ideały bo jak chyba dobrze Ci wiadomo Hitlerowskich ideałów nie podzielała też duża liczba generałów jak i osób z dowództwa. Przypatrz się dokładnie ile Hitler zrzucił osób ze stołka w czasie między trzecim a czwartym rokiem trwania wojny i jakie osoby wtedy posadził na tych stołkach … byli oni zimnokrwistymi "mordercami", którzy bez wahania wydawali rozkazy o tzw "czystkach w ludności społecznej"… lecz nie wszystkie zostały wykonane .. jak napisałem wyżej oblicze wojny zmieniło strasznie ludzi. Ja jedynie przyglądam się działaniom tych jednostek przyjdzie czas na badanie i jednostek armii czerwonej. Dla każdego z nas badanie historii drugiej wojny światowej jest czymś niezwykłym bo pokazuje nam aspekty działań zachowań ludzi i przede wszystkim uczy i przestrzega co niesie ze sobą wojna, każdy z nas postrzega ją trochę inaczej i ma własne zdanie tak jak Ty. Oczywiście i bez względnie je szanuje Robercie 🙂

  Michał to nie SS przegrało swoje walki – oni byli zdolni i chcieli walczyć do końca jednak przegrana to wynik totalitarnej polityki wojennej prowadzonej przez Hitlera . Właśnie mnie zastanowiło czy ze Stalinem też tak było muszę o tym poczytać : ).

  Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Robert

  Kto i przez kogo zostało szukany???? I co to ma zmienić w ocenie ssmanów??? Druga wojna światowa wybuchła z powodu powodu polityki Hitlera i to wojska niemieckie były agresorem? SS to organizacja zbrodnicza? Waffen ss składała się z ochotników – w dużej części kolaborantów z okupowanych przez nazistów krajów – którzy zdecydowali się walczyć po stronie nazistów. To chyba nie ulega wątpliwości?
  Każdy żołnierz zabity bądź ujęty przez sowietów oznaczał jednego mnie zdolnego do okupacji Polski oraz mordowania Polaków.
  Zapewne chcesz przedstawić tych ssmanów jako bohaterskich bojowników którzy walczyli z bolszewikami – ale taki obraz jest fałszywy. Jednostki Waffen ss walczyły na wszystkich frontach – za wyjątkiem Afryki Północnej – i wszędzie tam popełniali zbrodnie wojenne.
  Każdy dzień istnienia III Rzeszy oznaczał pracę obozów w których mordowano ludzi, pracę gestapo itd.
  Rozumiem pasję badania historii -sam jej uległem wiele lat temu. Wybielanie historii i roztkliwianie nad marnym losem biednych ssmanów jest jednak czymś innym.

  ps.
  Polska wpadła w łapy sowietów bo zgodziły się na to koalicjanci, którzy los Polaków mieli gdzieś

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Michał

  Robercie czy dasz na szale swoją głowę, że to Hitler chciał wojny, a nie Stalin? A pakt Ribbentrop – Mołotow nie był tylko podstępem by zwalić wojnę na Hitlera? Chyba że twierdzisz, iż ruskie czołgi BT, masowo przez nich produkowane, miały charakter defensywny… to w takim przypadku nie mamy nawet o czym rozmawiać.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Robert

  Wow – Hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę w ramach samoobrony???? W ramach samoobrony dokonały ludobójstwa Polaków, Żydów i innych nacji? Auschwitz, Sobibór, Majdanek i reszta obozów służyła do izolacji nie bezpiecznych elementów zagrażających kochającej pokój III Rzeszy….
  Nad Dirlewangerem i Kamińskim też takie łzy wylewacie?? Może im pomnik postawicie?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Michał

  Ja bym postawił!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Michał

  Poza tym "nie bezpiecznych" piszemy razem… polaczku.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Rysiek

   Coś niewiarygodnego…. Jesteś zwykłą nazistowską szmatą. Z takich gnojków jak ty Niemcy rekrutowali donosicieli i kolaborantów.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 • A mógłby autor podać pozycję z której korzystał? Chętnie bym do niej zajrzał 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Bartłomiej Marzec

  Książka z której korzystałem podczas pisania artykułu to "SS Wiking historia 5 dywizji pancernej SS"

  Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Dzięki, również pozdrawiam 🙂

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 • Rysiek

  Ten artykuł i użyte w nim sformułowania są dowodem na to, iż niemiecka polityka wybielania swojej historii i zacierania odpowiedzialności za wojnę przynosi efekty. Proponuję autorowi poczytać więcej niż tylko propagandowe publikacje germanofilów.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Grucha

  Stary jaka propaganda gdybyśmy zostali pod Niemcami przynajmniej porządek i drogi by były, a tak przyszli sowieci i od tamtego czasu wszedzie pupa jest

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Rysiek

   Tylko to Ty byś Grucha jako niemiecki niewolnik budował te drogi dla Rasy Panów. I to na dodatek jeśli w ogóle byś przyszedł na świat, bo być może Twoi dziadkowie skończyliby w obozie pracy bez możliwości rozmnażania się.
   Czytać, czytać i jeszcze raz czytać.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 • Rysiek

  Widzę – po kilku miesiącach – że artykulik jednak zmienił się trochę i pewne sformułowania zostały wymazane lub zastąpione. To dobrze, bo artykuły te czytają równolatkowie autorów (gimnazjum) i przekazują te głupoty potem jako prawdę objawioną.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)