6 czerwca 1944 zaczyna się największa operacja desantowa w historii i otwarcie drugiego frontu we Francji.
Na zdjęciu amerykańscy żołnierze w barce desantowej płynącej na plażę Omaha – nie wiedzą jeszcze co ich czeka. Ten sektor lądowania okazał się najbardziej krwawy – zginęło bądź zastało rannych 3 tysiące Amerykanów.

d-day

Rozmieszczenie niemieckich dywizji we Francji w momencie inwazji 6 czerwca 1944.  Niemcy spodziewali się lądowania w okolicach Calais w najwęższym miejscu Kanału. Stacjonowało tam 20 dywizji, w rejonie Normandii natomiast tych dywizji było zaledwie 7.

Z innych ciekawych rzeczy na tej mapie zaznaczono założone postępy terenowe D+35 oraz D+90 czyli 35 i 90 dni po lądowaniu oraz zasięg bombardowań dziennych w Niemczech w konkretnych momentach czasu. Rósł on konsekwentnie od 1943.

d-day mapaNieco dalej na zachód od plaży Omaha rozegrała się walka o Pointe du Hoc. W tym rejonie znajdowała się niemiecka bateria dział, której zasięg pozwalał na ostrzeliwanie rejonów innych lądowań, zatem została przeznaczona do zdobycia i wysadzenia. Główną trudność stanowił wysoki klif na który należało się wspiąć. Po 40 minutach od lądowania główne punkty oporu zostały zdobyte.

W walkach 6 i 7 czerwca Amerykanie stracili tam 135 zabitych i rannych z ogółem 225 żołnierzy.

d-day2

 

Na zdjęciu poniżej wojska zaopatrzeniowe na plaży Normandii.

Normandy-Invasion-June-1944-united-states-of-america-868330_740_594