Rynek komiksowy w Polsce jest nadal niszowy, nakłady wydawanych albumów bądź zeszytów nie są duże. Wciąż pokutuje w wielu Polakach przekonanie, ze komiks jest medium stworzonym tylko i wyłącznie dla młodocianych czytelników. Na szczęście są autorzy i rysownicy, którzy nie przejmują się takimi opiniami i tworzą również dla starszych czytelników. Dzięki temu obserwować możemy powolny, ale, jednak wzrost popularności komiksem historycznym, co mnie, jako fascynata tej dziedziny, bardzo cieszy.

Najwięcej takowych komiksów opisuje rzeczywistość i wydarzenia związane z okresem – najtragiczniejszym w naszej historii – II Wojny Światowej i okupacji, obydwu systemów totalitarnych. Poniższym cyklem chciałem stworzyć swego rodzaju kompendium komiksowe, czyli wykaz wszystkich polskich wydawnictw, dotyczących tamtego okresu. Nie ukrywam, że liczę również na Waszą pomoc. Jeśli zauważycie, że jakiejś pracy brakuje, to podeślijcie, w komentarzach, tytuł i autora, abym mógł dopisać do tej listy.

Tam, gdzie będzie to możliwe, tzn. wydawnictwo udostępniło przykładowe kadry, to i ja je zamieszczę. W innym wypadku, będzie dostępna okładka, krótki opis fabuły i podstawowe dane poszczególnych albumów.

W pierwszej części skupimy się na komiksie Epizody z Auschwitz. Wydawnictwo: K&L Press, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Epizody z Auschwitz 1. Miłość w cieniu Zagłady

okladka auschwitz milosc w cieniu zaglady„Miłość w cieniu zagłady” to opowieść o dwojgu więźniach KL Auschwitz — Żydówce Mali Zimetbaum i Polaku Edwardzie Galińskim. Mala, dzięki znajomości języków i ujmującej osobowości, została gońcem (Läuferin) w obozie kobiecym. Edek – więzień KL Auschwitz przywieziony pierwszym transportem polskich więźniów politycznych – po pobycie w obozie macierzystym, został przeniesiony do komanda instalatorów w KL Auschwitz II-Birkenau. Komiks opowiada o łączącym tych dwojga uczuciu, nieudanej ucieczce i ich tragicznej śmierci w obozie. W komiksie przedstawiono skomplikowane relacje między zwykłymi więźniami a więźniami funkcyjnymi oraz członkami załogi SS w KL Auschwitz w sposób odbiegający od powszechnych wyobrażeń na ten temat.

Wydawca: K&L Press, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oświęcim 2009
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunki: Marcin Nowakowski
Liczba stron: 40
Wymiary: 21 x 29 cm,
Okładka: miękka
Wersje językowe: PL, EN, DE, FR, IT, NOR, SWE.

Epizody z Auschwitz 2. Raport Witolda

epizody z auschwitz 2 raport witoldaKolejny zeszyt z serii komiksów historycznych o Auschwitz poświęcony jest postaci rotmistrza Witolda Pileckiego — walczącego w szeregach Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., żołnierza września 1939 r., członka ZWZ/AK, konspiratora i ochotnika do Auschwitz. Po wojnie uznany za zdrajcę Narodu Polskiego, został zamordowany w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Mokotowie. Osią opowieści o losach Pileckiego jest przesłuchanie w kazamatach Urzędu Bezpieczeństwa. W komiksie szczegółowo przedstawiono okoliczności przybycia rtm. Pileckiego do KL Auschwitz, jego ucieczki z obozu oraz rozważane plany ataku na obóz i odbicia więźniów przez Armię Krajową.

Scenariusz: Michał Gałek
Rysunki: Arkadiusz Klimek
Wydawnictwo: K&L Press
Wydanie I: 10/2009
Liczba stron: 40
Format: 210×290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena z okładki: 25 zł
Wersje językowe: PL, EN.

Epizody z Auschwitz 3. Ofiara

epizody z auschwitz 3 ofiaraOfiara to opowieść o. Maksymilianie Marii Kolbe, franciszkaninie z Niepokalanowa, świętym z Auschwitz. Opowieść koncentruje się wokół pobytu o. Maksymiliana w obozie. Obok wątków obozowych w komiksie przedstawiono również najważniejsze wydarzenia z życia o. Kolbego, jego działalność misyjną, nowatorstwo w wykorzystaniu nowoczesnych mediów, jako narzędzia ewangelizacji oraz poświęcenie dla idei chrześcijańskiej. Autorzy nie stronią od mniej znanych, a często pomijanych wątków biografii Świętego, takich jak stosunek do masonerii i do Żydów w okresie międzywojennym. Centralnym punktem opowieści jest zderzenie postaw i poglądów ludzi z nieludzką rzeczywistością Auschwitz.

Wydawnictwo: K&L Press
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunek: Łukasz Poller
Wydanie I: 6/2010
Liczba stron: 40
Format: 210×290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena z okładki: 25 zł

Epizody z Auschwitz 4. Nosiciele tajemnicy

epizody z auschwitz 4 nosiciele tajemnicyNosiciele tajemnicy to opowieść o więźniach Sonderkommando, zmuszanych przez SS do pracy przy spalaniu zwłok ludzi pomordowanych w komorach gazowych Auschwitz. Tylko nieliczni więźniowie tego komanda doczekali końca wojny. Większość zginęła z rąk esesmanów, jako naoczni świadkowie masowej zagłady Żydów. Komiks opowiada o pełnym tragizmu losie tych więźniów, ich niewyobrażalnym cierpieniu i dramatycznych wyborach, których musieli dokonywać. To także opowieść o bestialstwie i cynizmie morderców spod znaku SS. Fabuła obejmuje szereg zdarzeń, które doprowadziły do wybuchu powstania Sonderkommando w Auschwitz jesienią 1944 r. To próba rekonstrukcji tych wydarzeń i miejsc, w których do nich doszło.

Wydawnictwo: K&L Press
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunek: Łukasz Poller
Wydanie I: 6/2011
Liczba stron: 40
Format: 210×290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena z okładki: 25 zł

Autorem wpisu jest Jarosław Drożdżewski, na co dzień blogujący pod adresem jaroslawd.blogspot.com