Z okazji 70 rocznicy końca II Wojny nowy Pomocnik zajrzy na fronty pozostające w cieniu głównych militarnych zmagań. Przypomni mniej znane bitwy, akty tajnej dyplomacji, zmagania wywiadów, wojny sprzętów, umysłów i pomysłów. W kioskach ukazał się Pomocnik Historyczny POLITYKI  Tajniki II Wojny Światowej.

Tajniki II Wojny

Ponadto w Pomocniku pojawi się także galeria asów – najlepszych lotników, pancerniaków i podwodniaków, lista najważniejszych i najlepszych szpiegów oraz ranking bitew drugiej wojny wedle kilku kryteriów.

Polscy matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego złamali szyfr niemieckiej Enigmy, dzięki czemu matematyk angielski, zatrudniony w brytyjskiej Rządowej Szkole Kodów i Szyfrów skonstruował maszynę dekodującą depesze hitlerowskiej machiny wojennej.

Brytyjska armia zatrudniła człowieka ze znanej europejskiej rodziny iluzjonistów; w jego zespole znaleźli się m.in. rysownicy i scenografowie, a wszyscy razem podlegali Dyrekcji Kamuflażu Dowództwa Bliskiego Wschodu, na której czele stał producent filmowy. Mieli m.in. ukryć pewien port przed lotnictwem Osi.

Armia amerykańska angażowała wziętych aktorów, by na froncie odgrywali scenki z udziałem jakoby wysokich rangą dowódców alianckich, którzy w tym czasie prowadzili działania w zupełnie innym miejscu.

Japoński konsul w Kownie świadomie wystawiał wizy i paszporty dyplomatyczne obywatelom państw, z którymi dalekowschodnie cesarstwo było w stanie wojny.

Meteorolodzy alianccy i niemieccy rywalizowali o najbardziej dogodne lokalizacje dla stacji pogodowych (nie było jeszcze meteorologii satelitarnej); dane meteo były bardzo istotne dla planowania lotów samolotów i tras konwojów morskich – m.in. z dostawami z USA dla sojuszników w ramach tzw. lend-lease.

Wszyscy wyżej wspomniani – i wielu innych – wzięli udział w drugiej wojnie światowej nie jako zmobilizowani żołnierze lub rezerwiści, ale w swych cywilnych rolach. Bo to nie była wojna tylko wojskowych i polityków.”

 

Zobacz zapowiedź wydawnictwa!

 

Pomocnik Historyczny Tajniki II Wojny Światowej  ukazał się na rynku 24 kwietnia w cenie 24,99 zł. Ma 164 strony.

Można go kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl