Niezliczone książki sławiły już heroizm polskich żołnierzy podczas II wojny światowej, szczegółowo opisywały kampanie, w których Wojsko Polskie brało czynny udział. Pod niemal każdym kątem przeanalizowano przyczyny klęski wrześniowej czy brawurowe manewry panceriaków, którzy zamknęli wojska niemieckie w kotle pod Fallaise. Po co w takim razie pisać kolejną książkę, która przynajmniej sądząc z tytułu, traktuje o tym samym?

Pancerni gen. Maczka

Pancerni gen. Maczka

Odpowiedź jest prosta. „Niepokonani” to pozycja skierowana do konkretnego odbiorcy. Niekoniecznie zaznajomionego z ekspercką wiedzą na temat największego konfliktu w dziejach, ale takiego, który chciałby spojrzeć na losy dzielnych Polaków z perspektywy konkretnych osób i ich „małych historii”. Tych jest bez liku, i faktycznie wędrujemy od września 1939 na Westerplatte, aż po rok 1948 i smutny epilog armii, która przestała być potrzebna niedawnym sojusznikom.
Mark Johnson opisuje większość kluczowych kamieni milowych polskiego oręża z perspektywy, której nie znajdziemy w monografiach i podręcznikach historii, za obserwatorów dziejów dobierając często zwykłych ludzi i żołnierzy, a nie dowódców i dyktatorów. Myślę, że właśnie na tym odcinku „Niepokonani” spełniają zamierzony przez autora cel, polegający na przedstawieniu w przystępny i całościowy sposób szlaku bojowego rozproszonych po świecie patriotów. Johnson czyni to przy tym w sposób ciekawy nie tylko dla zagranicznego czytelnika, dla którego większość z przytaczanych historii może być zupełnie nowa, a momentami nawet szokująca. Również Polak odnajdzie w tej książce coś świeżego, może za sprawą prostego faktu, że pisał ją autor nieuwikłany w rodzime spory historyczne.
Jest to zatem przystępne i świeże spojrzenie na bohaterstwo polskiego żołnierza, który choć potraktowany surowo przez los, chciał walczyć z Niemcami zawsze i wszędzie. Zarówno na polu walki intelektualnej (odkodowywanie Enigmy), walki o przetrwanie (Syberia i ucieczka do Persji) oraz militarnej (od obrony wybrzeża po Berlin). Czasami warto spojrzeć na siebie samych z dystansu, aby dostrzec prawdziwą skalę dokonań. Pod tym względem „Niepokonani” to pozycja warta uwagi.

 

411

Niepokonani. Wojna Polaków 1939-1945
Mark Johnson, Esti Medyńska

Never Surrender: Poland’s Long War
przekład: Esti Medyńska

ISBN 978-83-7674-540-4
[EAN 9788376745404]

Data wydania: 2016
Wymiary: 145×205 mm
Liczba stron: 304
Oprawa: miękka + skrzydełka
Kategoria: historia

KUP KSIĄŻKĘ