Pasjonująca historia utalentowanego brytyjskiego matematyka Alana Turinga, który ostatecznie złamał niemiecki kod Enigma. W rolach głównych: Benedict Cumberbatch („Sherlock), Keira Knightley („Pokuta”) oraz Matthew Goode („Wszystko gra”). Film wyreżyserował Morten Tyldum („Kumple”).

Film był nominowany do Oscara w 7 kategoriach; m.in. za fenomenalną rolę pierwszoplanową (Cumberbatch), ostatecznie zdobył nagrodę Akademii za najlepszy scenariusz adaptowany.

Zespół najbardziej utalentowanych ludzi na świecie pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga nad złamaniem skomplikowanego szyfru, którym posługują się hitlerowcy. Ich godne podziwu dokonania, oparte częściowo na pracy polskich naukowców, pozwolą ograniczyć liczbę ofiar wojny i przyspieszyć zwycięstwo aliantów. Po zakończeniu wojny Turing koncentruje się na badaniach, których efektem będzie potężna rewolucja technologiczna naszych czasów – narodziny komputera. Mimo swych wielkich zasług, geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które w dramatyczny sposób odmienią jego los.

Benedict Cumberbatch tak mówił po premierze filmu: – Jeśli ktoś jako młody człowiek nie wie, kim jest i jak wyrazić siebie, jeśli zamykają się przed nim drogi, jeśli jest prześladowany, to wszystko to spycha go na pozycję outsidera. To film dla wszystkich, którzy kiedykolwiek się tak czuli. O tym opowiada nasz film i to jest główny problem mojego bohatera.

gra-tajemnic_z_info

Film można kupić od 24 czerwca w kioskach z tygodnikiem POLITYKA w cenie 29,99 zł.